Sivu 1/1

[uutinen] Animecon IV:n cosplay-kilpailujen tulokset

Lähetetty: Ma Elo 21, 2006 21:40
Kirjoittaja Darth Mauno
Lauantain cosplay-pukukilpailun voittajat:
Kunniamaininnat:
Cosplay-pukukilpailun tuomariston puheenjohtajana toimi cosplay-asiantuntija ja -harrastaja Katri Vanninen ja muina jäseninä Animeconin kunniavieras Paul Gravett, Egmont Kustannuksen edustaja Janne Suominen, Finnconin kunnia- ja kirjailijavieraat Jeff VanderMeer ja Stepan Chapman sekä Finnconin naamiaisten asiantuntija Mari Pilvi.

Yleisöjuryn suosikit:

Lähetetty: Ma Elo 21, 2006 22:00
Kirjoittaja Darth Mauno
Sunnuntain cosplay-ryhmäkilpailun tulokset:

Voittajaryhmä
Jaettu toinen sija
Cosplay-ryhmäkilpailun tuomariston puheenjohtajana toimi cosplay-asiantuntija ja -harrastaja Liisa Paakkanen ja muina jäseninä Egmont Kustannuksen edustaja Janne Suominen, Anime-lehden edustaja Janne Kemppi sekä cosplay-asiantuntijat ja -harrastajat Katri Vanninen ja Jenny Paatero.

Lähetetty: Ti Elo 29, 2006 00:46
Kirjoittaja Darth Mauno
Täydennettäköön tuloksia vielä cosplay-pukukilpailun yleisöjuryvastaavan Jani Achrénin toimittamilla analyyseilla yleisöjuryn äänestyskäyttäytymisestä:

42 äänestäjää antoi yhteensä 574 suositusta (eli keskimäärin 13.67 ääntä/jäsen, erittäin aktiivisesti), ja jakauma seurasi aika hyvin suippoa Gaussin käyrää. Voittajaa äänesti lähestulkoon jokainen.

Hyvän puvun kriteerejä tuli niin paljon, ettei niitä kaikkia saa kirjoitettua. Ilmenemistiheyden perusteella tärkeysjärjestykseen laitettuna arvostuslistan kärki on seuraavanlainen:
    1. Vaivannäkö puvun eteen.
    2. Esiintyjän kokonaisolemus pukua kantaessaan.
    3. Hahmoon eläytyminen.
    4. Yksityiskohdat (kuten hiukset).
    5. Valmistuksen vaikeus.
    6. Lavaesiintyminen.
    7. Omaperäisyys.
    8. Oikeat materiaalivalinnat.

Animecon IV:n cosplay-pukukilpailun järjestäjät kiittävät seuraavia henkilöitä:

Heikkinen Senja, Heinikoski Joona, Heiska "Natsue" Merituuli, Holopainen Mikko, Kaipainen Nina, Kemppi Janne, Kiiski Jasmin, Knaapi Esa, Knaapi Eve, Krohns Janne, Lahtinen Emilia, Lindqvist Jenni, Lipponen Helena, Manna-chan, Mertanen Ilona, Mikan n3g0, Niemelä Marko, Nurminen Noora, Salminen Riku, Silvennoinen Abe, Tiuri Charlotta, Turunen Helinä, Viinanen Mika, Vilkuna Laura, Xin Tong ja kaikki muut yleisöjuryyn osaa ottaneet.